Menu Skip to Main Content Home | Contact Us | Jobs | Departments | Policies

Home > Departments > City Secretary's Office > Elections

General Election, May 3, 2003

Results

Mayor | District 2 | District 3 | District 4 | District 5 | District 6 | District 7 | District 8 | District 9
MAYOR
Precincts counted (131 of 131) 100%
Candidate Name Votes Percent
Mike Moncrief 23,965 61.23%
Cathy Hirt 13,604 34.76%
Marilyn Hodge 482 1.23%
Elliot Goldman 455 1.16%
Joseph Sandoval 341.87%
Andrew B. Hill 207.53%
George Host 84.21%
Total Ballots Cast: 39,447
DISTRICT 2
Precincts counted (15 of 15) 100%
Candidate Name VotesPercent
Jim Lane 1,44557.00%
Sal Espino 99439.21%
Arturo Peña 963.79%
Total Ballots Cast: 2,572
DISTRICT 3
Precincts counted (16 of 16) 100%
Candidate Name VotesPercent
Chuck Silcox 5,37261.90%
Cindy Crain 2,42827.98%
Patricia Cole 87910.13%
Total Ballots Cast: 9,047
DISTRICT 4
Precincts counted (11 of 11) 100%
Candidate Name VotesPercent
Becky Haskin 2,615100.00%
Total Ballots Cast: 3,495
DISTRICT 5
Precincts counted (18 of 18) 100%
Candidate Name VotesPercent
Frank Moss2,63078.02%
Roosevlt Franklin Sutton, Jr.53615.90%
Victor L. Ruffin2056.08%
Total Ballots Cast: 3,575
DISTRICT 6
Precincts counted (15 of 15) 100%
Candidate Name VotesPercent
Clyde Picht 4,416100.00%
Total Ballots Cast: 6,388
DISTRICT 7
Precincts counted (11 of 11) 100%
Candidate Name VotesPercent
John Stevenson 3,68959.94%
Brenda Tillman2,26036.72%
Dennis Shingleton 2063.35%
Total Ballots Cast: 6,497
DISTRICT 8
Precincts counted (24 of 24) 100%
Candidate Name VotesPercent
Ralph McCloud 2,89080.52%
Maurice Spruell 69919.48%
Total Ballots Cast: 3,935
DISTRICT 9
Precincts counted (21 of 21) 100%
Candidate Name VotesPercent
Wendy R. Davis 2,58168.21%
Bill Ray 1,20331.79%
Total Ballots Cast: 3,938

Total Registered Voters: 280,987
Total Ballots Cast: 78,894
Percentage Voting: 14.04%

Candidates

Mayor | District 2 | District 3 | District 4 | District 5 | District 6 | District 7 | District 8 | District 9

MAYOR

Candidate: Elliot Goldman
3963 Sarita Park
Fort Worth, TX 76109
Phone: 817-569-9840

Treasurer: Craig Hamilton
Appointed: Feb. 28, 2003
6300 Ridglea Place
Suite 100
Fort Worth, TX 76116
Phone: 817-377-5200


Candidate: Andrew B. Hill
222 W. 4th St., #205
Fort Worth, TX 76102
Phone: 817-538-4143

Treasurer: Robert McKee
Appointed: Mar. 14, 2003
222 W. 4th St., #511
Fort Worth, TX 76102
Phone: 817-336-8888


Candidate: Cathy Hirt
1201 Hillcrest
Fort Worth, TX 76107
Phone: 817-735-4284

Treasurer: Mr. Michael Johnston
Appointed: Feb. 7, 2003
2434 Rogers Rd.
Fort Worth, TX 76109
Phone: 817-924-1149


Candidate: Marilyn Hodge
1517 Glasgow Rd.
Fort Worth, TX 76134
Phone: 817-293-5601


Candidate: George Host
5200 Boat Club Road
Fort Worth, TX 76135
Phone: 817-237-5651

  • Application (pdf, 2p, 145kb)

    Treasurer: George Host
    Appointed: Jan. 28, 2003
    5200 Boat Club Road
    Fort Worth, TX 76135
    Phone: 817-237-5651

Candidate: Mike Moncrief
5000 Bryce Ave.
Fort Worth, TX 76107
Phone: 817-338-1225

Treasurer: Robert Herchert
Appointed: Mar. 14, 2003
777 Taylor St., Ste. 1030
Fort Worth, TX 76102
Phone: 817-338-1225


Candidate: Brent Morton - Withdrew Mar. 24, 2003
3613 Dexter Ave. Apt. 11-D
Fort Worth, TX 76107
Phone: 817-228-5798

Treasurer: Nathan G. Krieger
Appointed: Mar. 4, 2003
3613 Dexter Ave. Apt. 11-D
Fort Worth, TX 76107
Phone: 817-437-3280


Candidate: Joseph Sandoval
4900 Cedar River Trail
Fort Worth, TX 76137
Phone: 817-428-1845

Treasurer: Joseph Sandoval
Appointed: Mar. 3, 2003
4900 Cedar River Trail
Fort Worth, TX 76137
Phone: 817-428-1845

DISTRICT 2

Candidate: Sal Espino
4920 Robinson Street
Fort Worth, TX 76114
Phone: 817-793-0842

Treasurer: Mr. Michael Baldwin
Appointed: March 1, 2002
4916 Robinson St.
Fort Worth, TX 76114
Phone: 817-740-1040


Candidate: Jim Lane

1725 Grand Avenue
Fort Worth, TX 76106
Phone: 817-625-5582

Treasurer: Louis J. Zapata
Appointed: Feb. 21, 2003
204 W. Central Ave.
Fort Worth, TX 76106
Phone: 817-919-4075


Candidate: Arturo Pena
2214 Prairie
Fort Worth, TX 76106
Phone: 817-626-0697

Treasurer: Sylvia A. Acosta
Appointed: Feb. 6, 2003
3113 N. Nichols St.
Fort Worth, TX 76106
Phone: 817-626-5846

DISTRICT 3

Candidate: Patricia Cole
4321 Segura Ct. N.
Fort Worth, TX 76132
Phone: 817-810-0675

Treasurer: Patricia Cole
Appointed: Mar. 19, 2003
4321 Segura Ct. N.
Fort Worth, TX 76132
Phone: 817-810-0675


Candidate: Cindy Crain
6816 Fortune Road
Fort Worth, TX 76116
Phone: 817-377-2906

Treasurer: Eric A. Hehs
Appointed: Oct. 4, 2002
6816 Fortune Road
Fort Worth, TX 76116
Phone: 817-377-2906


Candidate: Chuck Silcox
4221 Selkirk Dr. W.
Fort Worth, TX 76109
Phone: 817-731-7244

Treasurer: Chuck Silcox
Appointed: 1993
4221 Selkirk Dr. W.
Fort Worth, TX 76109
Phone: 817-924-5513

DISTRICT 4

Candidate: Becky Haskin
304 Havenwood Ln. N
Fort Worth, TX 76112
Phone: 817-871-8804

Treasurer: Mr. David Fielding
Appointed: 1993
305 Canyon Creek Trail
Fort Worth, TX 76112
Phone: 817-451-7330

DISTRICT 5

Candidate: Frank Moss
5625 Eisenhower Dr.
Fort Worth, TX 76112
Phone: 817-446-8101


Appointed: Mar. 13, 2003
7208 Park West Circle, Apt. 301
Fort Worth, TX 76134
Phone: 817-446-6860


Candidate: Victor L. Ruffin
4220 Ave. G
Fort Worth, TX 76105
Phone: 817-845-2451

Treasurer: Audrey Ruffin
Appointed: Mar. 14, 2003
2912 Bourbon St.
Fort Worth, TX 76123
Phone: 817-423-1969


Candidate: Roosevlt Franklin Sutton, Jr.
2813 Farrell Lane
Fort Worth, TX 76119
Phone: 817-451-0890

Roosevlt Franklin Sutton, Jr.

Appointed: Mar. 19, 2003
2813 Farrell Lane
Fort Worth, TX 76119
Phone: 817-451-0890

DISTRICT 6

Candidate: Clyde Picht
5016 Monarda Way
Fort Worth, TX 76123
Phone: 817-871-8806

Treasurer: Harry C. Purser
Appointed: 1997
3312 Denbury Dr.
Fort Worth, TX 76133
Phone: 817-294-8381

DISTRICT 7

Candidate: Nick Genua - Withdrew March 24, 2003
508 N. Bailey Ave.
Fort Worth, TX 76107
Phone: 817-877-3147

Treasurer: Bryan D. Bruener
Appointed: Feb. 17, 2003
306 West 7th Street
Fort Worth, TX 76102
Phone: 817-332-6633



Candidate: Dennis P. Shingleton
8600 Crosswind Drive
Fort Worth, TX 76179
Phone: 817-236-7969

Treasurer: Steve R. Russell
Appointed: Jan. 22, 2003
UNTHSC
3500 Camp Bowie Blvd.
Fort Worth, TX 76107
Phone: 817-735-5018



Candidate: John Stevenson

1207 Hillcrest St.
Fort Worth, TX 76107
Phone: 817-390-8509

Treasurer: Marty Craddock
Appointed: Mar. 17, 2003
1207 Hillcrest St.
Fort Worth, TX 76107
Phone: 817-390-8509



Candidate: Brenda Tillman

7709 Skylake Drive
Fort Worth, TX 76179
Phone: 817-683-5300

DISTRICT 8

Candidate: Ralph McCloud
2412 Ann Glen
Fort Worth, TX 76119
Phone: 817-560-3300

Treasurer: Christina L. McCloud
Appointed: Mar. 12, 2003
2412 Ann Glen
Fort Worth, TX 76119
Phone: 817-535-2880


Candidate: Maurice Spruell
1325 Illinois
Fort Worth, TX 76104
Phone: 817-332-0458

Treasurer: Maurice Spruell
Appointed: Feb. 19, 2003
1325 Illinois
Fort Worth, TX 76104
Phone: 817-332-0458

DISTRICT 9

Candidate: Wendy Davis
2325 Mistletoe Dr.
Ft. Worth, TX 76110
Phone: 817-926-0039

Treasurer: Francisco Hernandez, Sr.
Appointed: Mar. 11, 2003
2108 Alston
Ft. Worth, TX 76110
Phone: 817-926-5828

Candidate: Bill Ray
2215 Ward Parkway
Fort Worth, TX 76110
Phone: 817-831-8383

Treasurer: Rudolph V. "Rudy" Pulido, Sr.
Appointed: Feb. 19, 2003
4205 Winding Way
Benbrook, TX 76126
Phone: 817-738-2777


Find your district

To find out which district or voter precinct you will be voting in, visit Zoning Maps site.

Quicklinks

Home | Contact Us | Jobs | Departments | Policies | Subscribe | Media | Employee E-Mail